субота, 16 липня 2011 р.

«Не брати участі в політиці – означає не жити», – архиєпископ Мечислав Мокшицький

архиєпископ Мечислав

Львівський митрополит РКЦ, колишній секретар блаженного Папи Йоана Павла ІІ та Бенедикта XVI, архиєпископ Мечислав Мокшицький 10 липня очолив урочисту Службу Божу у Ченстохові (Польща), якою закінчилося 19 паломництво Родини Радіо Марія.


Під час проповіді архиєпископ наголосив на позитивному впливі Радіо Марія на життя багатьох людей, особливо хворих та самотніх.


«Всі ті, що зосереджені на молитві з Радіо Марія у тиші свого самотнього життя, сховані у глибині терпіння, інколи забуті своїми близькими, отримали право голосу. Це дуже важливий голос для них, бо часто він – єдиний.»


Львівський митрополит зазначив, що нинішня цивілізація викидає на задвірки суспільного життя хворих та слабких людей, сьогодні рахується лише успіх та результативність.


У Польщі Радіо Марія, зокрема, його директора о. Тадеуша Ридзика, часто звинувачують у надмірній заполітизованості. Отець Ридзик часто говорить про «новий тоталітаризм» в Польщі. Нещодавно він також висловлювався про це на семінарі, присвяченому відновлювальній та геотермальній енергії, що відбувався в Брюсселю. Слова священика викликали бурю серед політиків в Польщі, прем’єр-міністр РП Дональд Туск назвав це порушенням правила, згідно якого за кордоном не можна говорити погано про свою батьківщину.


Під час проповіді на Ясній Гурі у Ченстохові архиєпископ Мечислав Мокшицький сказав: «Не брати участі в політиці – означає не жити, тому що кожне публічне висловлювання має політичний вимір. Якщо якась система або група людей хоче заборонити іншим вільне висловлювання того, що вони вважають важливим для свого життя та корисним для суспільного, таку поведінку ми називаємо тоталітаризмом».


Немає нічого дивного в тому, - сказав Львівський митрополит РКЦ, - що, оцінка багатьох подій, оперта на Божому Слові, яка звучить в ефірі радіо, зустрічається із великим спротивом. На думку ієрарха, Радіо Марія порушує важливі та актуальні проблеми людей і країни, ставить суттєві питання про майбутнє людини та народу. Також архиєпископ пригадав слова блаженного Йоана Павла ІІ, що «демократія, позбавлена цінностей, раніше чи пізніше переробиться в новий тоталітаризм». «Здається, ми починаємо відчувати правдивість цих слів. Проявом цього є спроби закрити рота тим, хто говорить про обов’язкові цінності у суспільному житті».


У дводенному паломництві Родини Радіо Марія на Ясну Гуру у Ченстохову взяло участь близько 100 тисяч слухачів радіо.


Джерела:


Львівська ахидієцезія римсько-католицької Церкви в Україні


Мандрівники Христа Царя

середа, 13 липня 2011 р.

13.07.2011р. Б. / Відомий американський теолог-єзуїт представив «нові докази існування Бога»

Отець

У США вийшла книга відомого католицького богослова і філософа священика Роберта Спіцера. Книга, присвячена богословському осмисленню теорій сучасної фізики і філософії науки, носить назву «Нові докази існування Бога: вклад сучасної фізики і філософії» (New Proofs for the Existence of God: Contributions of Contemporary Physics And Philosophy).


У своїй роботі Спіцер викладає нову версію «природного богослів'я». При цьому основна увага приділяється фізичній і космологічній проблематиці. За допомогою аргументів, взятих з філософії і природних наук, автор захищає тезу про те, що сучасні дослідження в області фізики виразно вказують на реальність надприродної творчої сили, яку можна ідентифікувати як Початок Всесвіту.


«National Catholic Reporter» зазначає, що Спіцер «виходитиме в своєму аналізі і оцінці сучасних наукових даних з традиції томізму, глибоко вкоріненого, як відомо, у філософії Арістотеля». Тому нові докази буття Бога грунтуються на визнанні здатності людського розуму дати «твердий раціональний фундамент на користь релігійної віри», говориться в анотації до книги.


Спіцер в розгорнутому вигляді розглядає і аналізує на сторінках книги найостанніші досягнення і підходи, розроблені в рамках раціонального теїзму (rational theism). Даючи відповідь на широко поширені сьогодні атеїстичні погляди, що апелюють до науки, автор книги формулює аргументи на користь буття Бога і творіння на підставі різних версій теорії «Великого вибуху», теорії струн, квантової фізики, онтології часу і так далі.


Окрім всього іншого, одна з глав книги спеціально присвячена викладу концепції визнаного американського фахівця з філософії науки Брюса Гордона. Згідно з цією концепцією, сучасні фізичні дослідження примушують будь-якого неупередженого вченого схилятися до того, що правдоподібнішим і, можливо, навіть найрозумнішим, для пояснення нашому Всесвіту є твердження, що його першоджерелом є трансцендентна розумна сила.


Але чому «докази» на користь існування Бога, приведені в книзі, називаються «новими»? Таке питання, передуючи читачеві, задає сам автор. Тому, що лише в цій книзі, як стверджує Р. Спіцер, зібрані воєдино і осмислені з точки зору неотомізму всі відкриття фізики, зроблені вченими за останніх 70 років.


Священик Роберт Дж. Спіцер є членом Товариства Ісуса. Область його наукових інтересів — богослів'я, філософія науки, метафізика, теоретична і практична педагогіка. Він автор декількох книг і великої кількості статей, присвячених, перш за все, питанням взаємовідношення фізики і богослів'я. Починаючи з 1987 р. він заснував чи став співзасновником семи інститутів і різних науково-дослідних і освітніх організацій (Інститут етики і театральної майстерності, Центр етичного лідерства і ін.). На сьогоднішній день Спіцер обіймає посаду президента Magis Institute, великої позабюджетної організації, що займається освітніми проектами в міждисциплінарних сферах знання.


У вересні 2010 р. Спіцер брав участь в дискусійному шоу Ларрі Кінга на «CNN» з проблеми взаємовідношення віри і розуму. Його опонентом в цій програмі виступив фізик зі світовим ім'ям Стівен Хокінг.


Джерела:


sedmitza


Мандрівники Христа Царя

понеділок, 11 липня 2011 р.

12.07.2011р. Б. / Чинна «українська» влада та УПЦ МП розхитують міжрелігійну ситуацію в Україні

беззаконня

Московська церква в Україні дуже часто наголошує, що вона є найбільшою конфесією у нашій державі. Але реальних підтверджень таким заявам нема. Дані держслужб повністю спростовують цей міф. Що більше, Україна є багатоконфесійною державою, в якій жодну з конфесій не можливо окреслити як переважаючу. Звісно, тут необхідно враховувати факт, що властиво Московський патріархат стрімко втрачає свої позиції на Сході країни на користь протестантських деномінацій. Можливо, усвідомлення цього і спонукає Московську церкву до супер-тісної співпраці з теперішньою державною владою, яка виявляє величезну прихильність до цієї деномінації.


Конфлікт, який розгорівся довкола Десятинної церкви в Києві, ще далеко не вичерпано. Московська церква і надалі, з допомогою партії влади, докладає зусиль для побудови на Київській горі своєї десятинної церкви, не звертаючи жодної уваги на те, що археологи категорично проти будь-якого будівництва на цих теренах, оскільки воно завдасть величезної шкоди культурній спадщині усього світу. Таку позицію УПЦ МП можна розглядати тільки як чергове прагнення довести свою гегемонію і виключне право на Святоволодимирівську спадщину. Таке прагнення здатне вже само по собі дестабілізувати міжрелігійну ситуацію в Україні, підриваючи основи і без того хисткого релігійного миру в Україні.


Ще один тривожний сигнал цього тижня подав Харків. Його мер Генадій Кернес відібрав земельну ділянку від УПЦ КП та передав цю ж таки ділянку УПЦ МП. Така поведінка представника правлячого режиму, м’яко кажучи, зовсім не йде на користь збереженню міжрелігійного миру в Україні. Київ також відзначився у ділянці провокування міжконфесійного протистояння. «Фракція Партії регіонів в Київраді вирішила надати преференції на проведення поховальних служб на всіх кладовищах столиці лише УПЦ Московського патріархату». І це в Києві! У столиці багатоконфесійної держави! Навіть на такому стабільному місці як цвинтар партія влади, яка обіцяла стабільність, цю ж таки стабільність прагне перетворити на конфлікт.


У цьому контексті особливо зловісним виглядає напад народного депутата від Партії Регіонів Інни Богословської на увесь світовий баптизм. Для народного депутата, яка представляє ПР у Верховній Раді, баптизм – це не більше не менше, а неканонічна секта. Ого! З державного каналу телебачення, у світській державі, у центрі Європи, у чи не найпопулярнішому шоу країни «Шустер live», у п’ятницю у вечері (за народними повір’ями – це час відьом), представник партії влади називає одну з провідних конфесій України сектою! І не просто сектою, а власне НЕКАНОНІЧНОЮ! Звісно, ЗМІ не залишили цю пікантну ситуацію без коментарів, але мало хто звернув увагу на те, куди насправді був націлений напад Богословської. На «неканонічність» однієї з українських конфесій. Богословська відома, як прихильниця МП, вислів «неканонічна секта» з її уст може розцінюватися тільки, як плювок в сторону усіх українських конфесій, окрім «канонічної» РПЦ.


Народний депутат І. Богословська має повне право приватно бути переконаною, що баптисти – це секта, що юдеї вживають у їжу кров християнських дітей, що католики прагнуть знищити «Святую» Русь, але народний депутат І. Богословська є членом Верховної Ради – законодавчого органу України, вона є членом партії влади, тому її заява на телебаченні не є приватною справою, вона є справою державного рівня. Представник світської держави, який обзиває будь-кого сектою, який говорить про неканонічність баптизму, фактично є рупором розпалювання міжконфесійної ворожнечі. І це є серйозною проблемою.


У цьому ж таки контексті слід розглядати і відмову владної більшості у Верховній Раді обговорити проблеми державно-конфесійних взаємовідносин. Партія влади не хоче розглядати це питання, оскільки, очевидно, добре собі усвідомлює усю небезпечність такого розгляду, який би чітко показав, що в Україні християнські конфесії, окрім «єдиноправильної» УПЦ МП утискаються і переслідуються.


Ще серйознішою проблемою є те, що партія влади діє майже завжди певним методом – напакостить, а потім чекає реакції суспільства. Якщо реакція була не такою, яка очікувалася, то влада міняє свою поведінку, але якщо реакція була очікуваною, то влада продовжує гнути свою лінію. У цьому контексті напад Богословської слід розцінювати не інакше, як спробу партії влади розпочати кампанію проти «неканонічних» християн уже цілком відкрито. А недавні заклики УПЦ МП до «повернення» під крило «єдиноканонічної» Москви усіх християн України та синхронне брежнєвсько-золотозіркове нагородження предстоятеля УПЦ МП президентом Януковичем не може не викликати асоціацій з сталінсько-РПЦшним «поверненням» заблудлих уніатів до лона РПЦ. Не хотілося би бути чорною вороною, віщункою зла, але на фоні того, що в Україні переслідують та утискають католиків за віросповідною ознакою, що Україна котиться до войовничого антикатолицизму, такий стан речей не може не хвилювати католика, незалежно від його помісної приналежності.


На фоні цього всього влаштоване владою шоу під назвою «зустріч губернаторів з представниками конфесій», виглядає не більше не менше, а черговою спробою окозамилювання і без того окозамиленого суспільства.


Схоже на те, що Польща, яка готова боротися за права переслідуваних іракських та єгипетських християн, якщо вона цього дійсно прагне щиро, буде змушена звернути свій погляд у бік свого південно-східного кордону. Адже в Україні уже відбуваються практично систематичні утиски католиків.


У контексті такої специфічної ситуації доволі цікавим фактом є потурання державної влади реально соціально небезпечній секті догналівців. Адже не зважаючи на всі їхні безчинства, держава відсутністю реакції на створення догналівцями конфліктогенної ситуації в Галичині лише потурає розпалюванню міжконфесійного конфлікту на галицьких теренах, де уже практично забулися міжрелігійні чвари кінця ХХ століття.


Католики України дійсно мусять серйозно задуматися над самоорганізацією для захисту своїх елементарних прав у цій державі. І одним з елементів цього мала би бути більша інформаційна активність Католицьких Церков в Україні, зокрема у доступному поки що інтернет-середовищі. Тим більше, що Ватикан дає добрий приклад такої активності. Так, Ватикан нещодавно відкрив спеціальний портал новин, кількість читачів ватиканських твітів досягла в середньому 67 тис. в день і продовжує зростати, католицьке блогерство стає у світі усе більшою опорою Церкви в інтернет-просторі. Католики України мають звідки брати приклад і від кого набиратися досвіду. Вони мусять почати говорити. Почати розповідати про свої проблеми не лише на тих кількох україномовних католицьких ресурсах, але й створювати нові сайти, нові блоги і то не лише українські. Українському суспільству і світові не обхідно донести правду про Католицьку Церкву, а особливо про Католицьку Церкву в Україні. Суспільство, яке ще не позбавилось усіх наслідків більшовецько-московського тоталітаризму, не має відповідної інформації, а мусить збагнути свою відповідальність за стан речей в країні. А питання свободи віросповідання є чи не найфундаментальнішим людським правом. І суспільство, яке позбавляє людей цього права, перестає бути гуманним – воно стає типово тоталітарною машинерією. Адже якщо держава не шанує права на вільне віросповідання, вона дуже скоро перестає шанувати право на життя. Влада, яка розпалює міжрелігійні конфлікти у власній країні, ріже гілку, на якій сама сидить. Така влада стає злочинною. Адже міжрелігійні конфлікти відомі своєю кривавістю і жорстокістю. Тож виглядає, що партія влади легковажно підносить сірник до бочки з порохом, на якій сидить не лише вона, але й ціла Україна. Тому не тільки католики, але й кожен український громадянин мав би задуматися над ситуацією, яку провокує влада, і не дозволити їй розпалити вогонь міжрелігійного конфлікту та переслідувань на нашій рідній землі.


о. Орест-Дмитро Вільчинський


Джерело:


Мандрівники Христа Царя